מציאת עבודה

מילים, מילים, מילים… ומסמך קורות חיים נכתב

פרנסה, עבודה, תעסוקה, קריירה, או התפתחות מקצועית? מה קורה בעולם העבודה?

בעבר היה מאגר מצומצם מאוד של תחומי עיסוק ומקצועות. היה די ברור מי יהיה מוצלח בעבודתו ומי נועד לכישלון. למרות שהיו כמה הפתעות, לרוב הכל היה ידוע מראש. ההזדמנויות להצלחה היו פתוחות לקבוצות "נבחרות" בלבד ומקצוע היה לכל החיים שגם היה עובר בין דורות.

היום המציאות שונה לחלוטין. היא דינמית, מאתגרת והרבה יותר מגוונת. היום, בשונה מהעבר, יש מגוון מאוד רחב של אפשרויות תעסוקתיות. ניתן לבחור בין סוגים שונים של מקצועות, אפילו בו-זמנית. אפשר לעבור בין מקומות עבודה ואף להחליף קריירה מדי מספר שנים.

אפשר להתחיל ללמוד במקום אחד בעולם ולסיים את אותו התואר בקצה השני של הגלובוס.

עדיין יש מלאכה רבה בנושא הזדמנויות שוות, שילוב אוכלוסיות מגוונות במקומות עבודה והעבודה ככל הנראה לעולם לא תסתיים. חובתנו כחברה תהיה תמיד להמשיך לעסוק בגיוון, הכלה וdiversity – ללא פשרות. למרות שעדיין יש דרך ארוכה לשוויון ומיגור האפליה התעסוקתית, ההזדמנויות להצלחה מקצועית פתוחות הרבה יותר מפעם.

התמודדות עם אתגר מציאת עבודה

זאת ועוד, במציאות התעסוקתית של ימינו, כל אחד יכול למצוא את עצמו בתחנה בלתי צפויה. לכן, מומלץ ביותר להיות מוכנים לאתגרים של מציאת עבודה, מצוידים בכמה שיותר כלים, מיומנויות ורשת קשרים איכותית לצידנו.

אמנם ה"צק ליסט" הזה הוא לא קל להשגה, הרי כדי להיות מוכנים למציאות בלתי צפויה עלינו להטמיע ולא רק להכיר את המהלכים הנחוצים. לפיכך, היום יותר נכון מתמיד, לא מספיק לדקלם ספרים, לשנן או ללמוד בעל-פה מודלים. 

במציאות התעסוקתית של העידן המודרני, עלינו לתרגל ולחוות יחד עם קריאה מעמיקה ורכישת ידע. עולמות המיונים והגיוסים מוכיחים לנו פעם אחר פעם, ששורת ההשכלה אינה חזות הכל.

success go get it

מכתיבת קורות חיים ועד הראיון העבודה, כל תהליך מיון וגיוס עובדים מחדד את הצורך בהתאמת המועמד למשרה. השכלה ולימודים עדיין רלוונטיים, אבל מזמן הם כבר לא לבד. בקורות חיים יש לנו הזדמנות להדגיש את היכולות שלנו ולא רק את הציונים שלנו (שמזמן לא מקובל לציין למעט במוסדות מסוימים בלבד), יש לנו אפשרות לספר סיפור ולא רק לכתוב איפה עבדנו.

גם בראיון עבודה, כאשר שואלים אותנו "ספר/י על עצמך", יש לנו בחירה: האם לענות בצורה רובוטית באמצעות פירוט טכני של ידע, תאריכים, כמויות ומספרים (שגם כך כתובים בקורות החיים), או "לקפוץ למים" על ההזדמנות לחדד מי אנחנו בצורה אותנטית, להדגיש את הניסיון שלנו בתחום תוך סיפור חוויתי אשר מדגיש את הערך המוסף שלנו, באסרטיביות, חכמה והמון גישה חיובית.

אמנם שוק התעסוקה (התפתחות מקצועית) השתנה. יחד עם זאת, אנשים ונשים נשארו בני אדם שרוצים להתפרנס בכבוד, ליהנות מהחיים, להרגיש שמעריכים אותם ובעיקר לעסוק במקצוע מעניין ולהגיע מדי יום למקום עבודה שמכבד ומצמיח.

כל אחד ואחת שואפים להגיע לתפקיד הנכון עבורם ובו להתפתח, להתקדם ולבוא לידי ביטוי. לעבוד במקום עם אופק קידום, נעים ומכבד, מקום בו בחרנו להשקיע את רוב שעות היממה.

בתהליך מציאת עבודה יש לנו הזדמנות בכל פעם מחדש, לחדד ולהדגיש את הערך המוסף שלנו. זוהי הזדמנות פז ששווה לנצל אותה שוב ושוב. בהצלחה!

לבנות סדנה!